K40F1C-P09LCC0-400S
Manufacturer:
ODU
Part Number:
K40F1C-P09LCC0-400S
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
CONN RCPT FMALE 9P GOLD SLDR CUP
In Stock:
2
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
4A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell, Strain Relief
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
9
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C