W20L0C-P05MFG0-520S
Manufacturer:
ODU
Part Number:
W20L0C-P05MFG0-520S
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
ODU MINI-SNAP RT.ANGLE PLUG, STY
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell, Strain Relief
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Number of Positions :
5
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
0
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
200V