MSBS-05BMMB-SR7001
Manufacturer:
Amphenol LTW
Part Number:
MSBS-05BMMB-SR7001
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
M12 CONN SCREW IN 90
Manufacturer :
Amphenol LTW
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.157" ~ 0.276" (4.00mm ~ 7.00mm)
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
4A
Fastening Type :
Threaded
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Number of Positions :
5
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Orientation :
B
Primary Material :
Plastic
Product Status :
Active
Shell Finish :
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Shell Size - Insert :
M12-5
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Termination :
Screw
Voltage Rating :
60V