G61L0C-P02LPN0-3200
Manufacturer:
ODU
Part Number:
G61L0C-P02LPN0-3200
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
MINI-SNAP RECEPTACLE, SZ. 1, STY
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.079" ~ 0.126" (2.00mm ~ 3.20mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
15A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell, Ground
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front or Rear Side Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Number of Positions :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
0
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
1
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
550V