W20L0C-PU4MFG0-560S
Manufacturer:
ODU
Part Number:
W20L0C-PU4MFG0-560S
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES L RIGHT-ANG
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.197" ~ 0.220" (5.00mm ~ 5.60mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C