W10L0C-P06LCC0-4200
Manufacturer:
ODU
Part Number:
W10L0C-P06LCC0-4200
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
ODU MINI-SNAP RT. ANGLE PLUG, ST
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
4A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Number of Positions :
6
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
0
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
300V