K20KAC-P04LFG0-450S
Manufacturer:
ODU
Part Number:
K20KAC-P04LFG0-450S
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell, Strain Relief
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C