K30B0C-P07LCC0-3500
Manufacturer:
ODU
Part Number:
K30B0C-P07LCC0-3500
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES B IN-LINE R
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
4A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
7
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C