G62L0C-P06LPH0-7200
Manufacturer:
ODU
Part Number:
G62L0C-P06LPH0-7200
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY 6, SZ
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
12A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell, Ground
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front or Rear Side Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Number of Positions :
6
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
0
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
2
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
500V