S42BAC-P16MFD0-550S
Manufacturer:
ODU
Part Number:
S42BAC-P16MFD0-550S
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES B STRAIGHT
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
6A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell, Strain Relief
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C