S42BAC-P18LFG0-900S
Part Number:
S42BAC-P18LFG0-900S
Description:
MINI-SNAP PLUG, SZ. 2, STY. B, 1
Cable Opening :
0.335" ~ 0.354" (8.50mm ~ 9.00mm)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
18
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
A
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
2
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
300V