S23K0C-P20MFG0-010S
Manufacturer:
ODU
Part Number:
S23K0C-P20MFG0-010S
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES K STRAIGHT
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.374" ~ 0.394" (9.50mm ~ 10.00mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell, Strain Relief
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C