K22K0C-P18NFG0-600S
Manufacturer:
ODU
Part Number:
K22K0C-P18NFG0-600S
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES K IN-LINE R
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
18
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C