K32B0C-P16LFG0-7000
Manufacturer:
ODU
Part Number:
K32B0C-P16LFG0-7000
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES B IN-LINE R
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.256" ~ 0.276" (6.50mm ~ 7.00mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C