S43B0C-P30MFG0-600S
Manufacturer:
ODU
Part Number:
S43B0C-P30MFG0-600S
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, SZ 3, STY 4,
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell, Strain Relief
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
30
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
0
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
3
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
300V