S23F1C-P27MFG0-350S
Manufacturer:
ODU
Part Number:
S23F1C-P27MFG0-350S
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ3
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell, Strain Relief
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
27
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
1
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
3
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
300V