W23K0C-P10MPH0-900S
Manufacturer:
ODU
Part Number:
W23K0C-P10MPH0-900S
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
ODU MINI-SNAP RT. ANGLE PLUG, ST
Manufacturer :
ODU
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.335" ~ 0.354" (8.50mm ~ 9.00mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
12A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell, Strain Relief
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
0
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
3
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
450V