FH12-17S-1SH(1)(98)
Part Number:
FH12-17S-1SH(1)(98)
Description:
CONN FFC FPC BOTTOM 17POS 1MM RA
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Height Above Board :
0.079" (2.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
17
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Voltage Rating :
50V