FH12-16S-0.5SVA(98)
Part Number:
FH12-16S-0.5SVA(98)
Description:
CONN FFC VERT 16POS 0.5MM SMD
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Height Above Board :
0.142" (3.60mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Voltage Rating :
50V