XF3M120151BR100
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
XF3M120151BR100
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Description:
CONN FFC FPC 20POS 1MM R/A
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Cable End Type :
Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper Alloy
Features :
Solder Retention
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.079" (2.00mm)
Housing Material :
Locking Feature :
Rotary Lock, Backlock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
20
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V