TF13BSA-18S-0.4SH(800)
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
TF13BSA-18S-0.4SH(800)
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Description:
CONN FPC BOTTOM 18POS 0.4MM R/A
In Stock:
713
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Cable End Type :
Notched
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Flat Flex Type :
FPC
Height Above Board :
0.035" (0.88mm)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
18
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Pitch :
0.016" (0.40mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V