PCA-7G-23-HD-3-G-TR
Manufacturer:
Adam Tech
Part Number:
PCA-7G-23-HD-3-G-TR
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Description:
CONN FFC FPC 23POS 0.3MM R/A
Manufacturer :
Adam Tech
Category :
Actuator Material :
Thermoplastic
Cable End Type :
Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper Alloy
Features :
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.065" (1.65mm)
Housing Material :
Thermoplastic
Locking Feature :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
23
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.012" (0.30mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
30V