ZF5S-10-01-T-WT-K-TR
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZF5S-10-01-T-WT-K-TR
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Description:
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.5MM R/A
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Cable End Type :
Straight
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Pick and Place Cap, Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC
Height Above Board :
0.083" (2.10mm)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature :
Slide Lock
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)