IMSA-11600S-30B-GFN4
Part Number:
IMSA-11600S-30B-GFN4
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Description:
CONN FFC VERT 30POS 0.5MM SMD
Category :
Actuator Material :
Cable End Type :
Notched
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Contact Finish :
Gold
Solder Retention
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.236" (6.00mm)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
30
Operating Temperature :
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V