SFW16R-2STE1LF
Part Number:
SFW16R-2STE1LF
Description:
CONN FFC FPC TOP 16POS 1MM R/A
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Cable End Type :
Straight, Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
FFC, FCB Thickness :
0.30mm, 0.33mm
Height Above Board :
0.106" (2.70mm)
Housing Material :
Locking Feature :
Slide Lock
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Termination :
Kinked Pin
Voltage Rating :
100V