SFW20R-1STE1LF
Part Number:
SFW20R-1STE1LF
Description:
CONN FFC FPC BOTTOM 20POS 1MM RA
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Cable End Type :
Straight
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Features :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Height Above Board :
0.106" (2.70mm)
Housing Material :
Locking Feature :
Slide Lock
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
20
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Voltage Rating :
100V