12FMN-SMT-A-TF
Manufacturer:
JST
Part Number:
12FMN-SMT-A-TF
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Description:
CONN FFC TOP 12POS 1MM R/A
Manufacturer :
JST
Category :
Actuator Material :
Cable End Type :
Straight
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Low Insertion Force (LIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC
Height Above Board :
0.118" (3.00mm)
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Locking Feature :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V