SFV20R-3STBE1HLF
Part Number:
SFV20R-3STBE1HLF
Description:
CONN FPC BOTTOM 20POS 0.5MM R/A
Cable End Type :
Notched
Contact Finish :
Gold
Features :
Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm, 0.33mm
Flat Flex Type :
FPC
Height Above Board :
0.071" (1.80mm)
Locking Feature :
Slide Lock
Number of Positions :
20
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Voltage Rating :
50V