SFW14S-2STE1LF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
SFW14S-2STE1LF
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Description:
CONN FFC FPC VERT 14POS 1MM SMD
Manufacturer :
Category :
Actuator Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Cable End Type :
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.209" (5.30mm)
Housing Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Locking Feature :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
100V