SFV24R-4STE1HLF
Part Number:
SFV24R-4STE1HLF
Description:
CONN FPC TOP 24POS 0.5MM R/A
Cable End Type :
Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Contact Finish :
Tin
Features :
Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Flat Flex Type :
FPC
Height Above Board :
0.071" (1.80mm)
Locking Feature :
Slide Lock
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Voltage Rating :
50V