FFC2B28-16-G
Part Number:
FFC2B28-16-G
Description:
CONN FFC FPC 16POS 0.5MM R/A
Actuator Material :
Thermoplastic
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper Alloy
Features :
Solder Retention
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Height Above Board :
0.039" (1.00mm)
Housing Material :
Thermoplastic
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Voltage Rating :
30V