FFC2A32-20-T
Part Number:
FFC2A32-20-T
Description:
CONN FFC VERT 20POS 0.5MM SMD
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Height Above Board :
0.167" (4.25mm)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature :
Slide Lock
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
20
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Voltage Rating :
30V