HLW14R-2C7LF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
HLW14R-2C7LF
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Description:
CONN FFC FPC TOP 14POS 1MM R/A
Manufacturer :
Category :
Actuator Material :
Cable End Type :
Straight, Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
FFC, FCB Thickness :
0.30mm, 0.33mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.154" (3.90mm)
Housing Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Locking Feature :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Termination :
Kinked Pin
Voltage Rating :
100V