SFW15S-2STE1LF
Part Number:
SFW15S-2STE1LF
Description:
CONN FFC FPC VERT 15POS 1MM SMD
Actuator Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Cable End Type :
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Height Above Board :
0.209" (5.30mm)
Housing Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
15
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Termination :
Solder
Voltage Rating :
100V