SFV16R-1STE1HLF
Part Number:
SFV16R-1STE1HLF
Description:
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.5MM R/A
Cable End Type :
Tapered
Contact Finish :
Tin
Features :
Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Height Above Board :
0.071" (1.80mm)
Locking Feature :
Slide Lock
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Voltage Rating :
50V