F52R-1A7H1-11008
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
F52R-1A7H1-11008
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Description:
CONN FFC FPC BOTTOM 8POS 1MM R/A
Manufacturer :
Category :
Actuator Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled, Halogen Free
Cable End Type :
Straight, Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm, 0.33mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.079" (2.00mm)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Locking Feature :
Slide Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V