FFC2B35-12-G
Manufacturer:
GCT
Part Number:
FFC2B35-12-G
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Description:
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.5MM R/A
Manufacturer :
GCT
Category :
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Cable End Type :
Straight, Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Solder Retention
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.079" (2.00mm)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature :
Flip Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V