FFC3B07-20-T
Part Number:
FFC3B07-20-T
Description:
CONN FFC FPC BOTTOM 20POS 1MM RA
Actuator Material :
Thermoplastic
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Solder Retention
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Height Above Board :
0.098" (2.50mm)
Housing Material :
Thermoplastic
Locking Feature :
Slide Lock
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
20
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Voltage Rating :
50V