SFV12R-2STE1HLF
Part Number:
SFV12R-2STE1HLF
Description:
CONN FFC FPC TOP 12POS 0.5MM R/A
Cable End Type :
Notched or Tabbed
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Features :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Height Above Board :
0.071" (1.80mm)
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled, Halogen Free
Locking Feature :
Flip Lock
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Voltage Rating :
50V