FFC2A32-10-T
Manufacturer:
GCT
Part Number:
FFC2A32-10-T
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Description:
CONN FFC VERT 10POS 0.5MM SMD
Manufacturer :
GCT
Category :
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Cable End Type :
Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.167" (4.25mm)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature :
Slide Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
30V