SFV10R-1STBE1HLF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
SFV10R-1STBE1HLF
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Description:
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.5MM R/A
Manufacturer :
Category :
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Cable End Type :
Notched or Tabbed
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.071" (1.80mm)
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled, Halogen Free
Locking Feature :
Flip Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V