FH34SRJ-10S-0.5SH(50)
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
FH34SRJ-10S-0.5SH(50)
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Description:
CONN FFC FPC 10POS 0.5MM R/A
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Cable End Type :
Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.039" (1.00mm)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Locking Feature :
Rotary Lock, Backlock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V