IL-312-A30SB-VFH05-A1
Manufacturer:
JAE Electronics
Part Number:
IL-312-A30SB-VFH05-A1
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Description:
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Category :
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
4.00µin (0.100µm)
Features :
Board Guide, Solder Retention
Height Above Board :
0.104" (2.65mm)
Mated Stacking Heights :
3mm, 3.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
30
Number of Rows :
2
Pitch :
0.020" (0.50mm)