FX1-216P-1.27DSAL(71)
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
FX1-216P-1.27DSAL(71)
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Description:
CONN HDR 216POS VERT GOLD
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
8.00µin (0.203µm)
Features :
Board Lock
Height Above Board :
0.402" (10.20mm)
Mated Stacking Heights :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
216
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)