WR-120S-VFH05-N1
Manufacturer:
JAE Electronics
Part Number:
WR-120S-VFH05-N1
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Description:
CONN RCPT 120POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Category :
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
4.00µin (0.100µm)
Features :
Height Above Board :
0.148" (3.75mm)
Mated Stacking Heights :
4.5mm, 5.5mm, 6.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
120
Number of Rows :
2
Pitch :
0.020" (0.50mm)