WR-50PB-VF50-N1
Manufacturer:
JAE Electronics
Part Number:
WR-50PB-VF50-N1
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Description:
CONN PLUG 50POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Category :
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
4.00µin (0.100µm)
Features :
Board Guide
Height Above Board :
0.157" (4.00mm)
Mated Stacking Heights :
5mm, 5.5mm, 8mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
50
Number of Rows :
2
Pitch :
0.020" (0.50mm)