CBRC020S02001R0-NH
Manufacturer:
CviLux
Part Number:
CBRC020S02001R0-NH
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Description:
20 POS 0.5MM BOARD TO BOARD FEMA
Manufacturer :
CviLux
Category :
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
2.00µin (0.051µm)
Features :
Board Guide
Height Above Board :
0.047" (1.20mm)
Mated Stacking Heights :
1.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch :
0.020" (0.50mm)