HDWM-20-61-G-D-723
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HDWM-20-61-G-D-723
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .050" 40POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.050" (26.670mm)
Length - Post (Mating) :
0.207" (5.258mm)
Length - Stack Height :
0.723" (18.364mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)