HW-20-11-S-D-437-153
Part Number:
HW-20-11-S-D-437-153
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.340" (8.636mm)
Length - Stack Height :
0.437" (11.100mm)
Length - Tail :
0.153" (3.886mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)