TW-20-12-G-D-120-135
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-20-12-G-D-120-135
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK 2.00 40POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating) :
0.855" (21.717mm)
Length - Stack Height :
0.120" (3.048mm)
Length - Tail :
0.135" (3.429mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)